top of page

Su İçmenin Faydaları ve Suyun Sağlık İçin Önemi

Su içmenin faydaları
Su İçmenin Faydaları

İnsan vücudu için su, hayati öneme sahip en önemli kaynaktır. Vücudumuzun yaklaşık %60'ı sudan oluştuğu için yeterli miktarda su tüketmek vücut sağlığımız için en temek ihhtiyaçtır.

Peki ya İnsan sağlığı açısından su içmenin faydaları nelerdir? Sıcak, soğuk ve sabah aç karnına su içmenin faydaları nedir? Su içmenin faydaları ve ne kadar önemli olduğunu hakkında kısaca sizlere bahsedelim..Su İçmenin Faydaları

Su içmenin faydaları saymakla bitmeyeceğini belirmek isteriz. Bu yüzden temel ve en önemli faydaları hakkında bilgi vermek istiyoruz. İnsan vücudu için yeteri ve gerekli miktar da su içmenin faydaları;


Su içmek, vücudun sağlıklı çalışabilmesi için sağladığı faydalar dışında, vücudun yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli en temel eylemdir.

Su
Su ve Sağlık

1.Sağlıklı Bir Cilt Sağlar

Yeterli miktarda ılık su içmenin faydaları cilt sağlığı açısından oldukça fazladır. Bu faydalar arasında;

 • Cildinizi nemli tutar ve daha parlak görünmesini sağlar.

 • Kırışıklıkların oluşumunu engeller.

 • Sivilce ve diğer cilt sorunlarının azalmasına yardımcı olur.

 • Cilt hücrelerinin yenilenmesini destekler.

 • Cildinizin daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

 • Yaşlanma belirtilerini azaltabilir ve cildin daha parlak görünmesini sağlar.


2.Vücut Sıcaklığını Düzenler

Vücut sıcaklığı yükseldiğinde ter bezleri su salgılar ve bu su buharlaşırken vücut sıcaklığı düşer. Su içmek, terleme sürecinin etkin bir şekilde gerçekleşmesini sağlar, vücut sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olur, aşırı ısınmayı önler ve vücut ısısını dengeler.


3.Sindirim Sistemini Düzenler

Su, sindirim sindirim sisteminde besin emilimini kolaylaştırarak sindirime yardımcı olur. Özellikle yemekten sonra su içmek bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirim sistemi düzgün çalışmaya başlar.


4.Vucuttaki Toksinleri Temizler

Su, böbrekleri ve idrar yollarını temizleyerek itoksit atımı daha hızlı ve fazla gerçekleşir. Terleme yoluyla da toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.


5.Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Su içmek, bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Yeteri miktarda temiz ve sağlıklı su içmek insülin direnci sağlar, antikor üretimini destekler ve enfeksiyonlara karşı korur. Soğuk algınlığı, kabızlık,böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonları, kanser şeker, obezite, kalp, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi hastalıkları engeller. Virüs, bakteri gibi mikroskobik canlıların vücutta üremesini ve barınmasını engeller.


6.Hücreler Arası İletişimi Sağlar

Vücuttaki hücreler birbirleri ile iletişim kurma işlemini su sayesinde gerçekleşir. Hücreler arası iletişim sinyalleri su molekülleri içinde taşınarak hedef hücrelere iletilir ve vücudun farklı bölgeleri arasındaki uyumu sağlar.


7.Enerji ve Zindelik Sağlar

Vücut, gerekli su ihtiyacını karşılayamadığında enerji düşüklüğü ve halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkar. Gerekli ve yeteri miktarda su tüketimi, vücudun enerji seviyesini artırarak doğru bir şekilde çalışmasını sağlar.


8.Ruh halini iyileştirir

Su içmek, dehidrasyon sonucu oluşan sinirlilik ve stres hissini azaltarak ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. Bunla beraber beyne giden kan akışını artırarak konsantrasyonu ve hafızayı geliştirir.


Bol Su İçmenin Faydaları

Sağlık için günde 3 litre su içmek gerektiği belirtilmektedir. Fakat çok su içmek ile beraber tüketilen suyun sağlıklı olması ve arıtılmış temiz su içmeye özen gösterilmelidir. Düzenli su içmenin faydalarını etkili bir şekilde görmek için 9 gün düzenli su içmek gerekmektedir. Bol su içmenin faydaları ve önemini dikkate alarak çok daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.


Su İçmenin Faydaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Aç karnına su içmek, böbreklerin ve diğer organların daha iyi çalışmasına fayda sağlar. Vücuttaki toksinlerin atılmasında yardımcı olur ve cildin nemlenmesini sağlar. Aç karnına su içmek tokluk hissi yarattığı halsizliği önler ve enerji sağlar.


Sabah aç karnına su içmek oldukça faydalıdır. Geceleri vücut uyku halinde iken metabolizma da dinlenme sürecine girer ve fonksiyonları minimum seviyede çalışır. Bu durum su kaybını azalttığı için hücrelerde toksin birikimi gerçekleşir. Bu durumu azaltmak içi yatmadan önce maydonoz suyu içmek fayda sağlamaktadır. Sabah aç karnına su içmek gece boyunca hücrelerde biriken toksinlerin atım sürecini hızlandır ve sindirim fonksiyonlarının çalışmasına fayda sağlar.


Sıcak Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Sıcak su içmenin faydaları kış aylarında önemini arttırsa da genel olarak da bir çok faydası bulunmaktadır. Sıcak su içmenin faydaları;

 • Soğuk algınlığı hastalıklarını önler.

 • Sinüs, öksürük ve boğaz ağrısı gibi rahatsızlıkların etkisini azaltır.

 • Hücrelerin genişlemesini sağlayarak toksin atımına yardımcı olur.

 • Kan dolaşımını ve Metabolizmayı hızlandırır.

 • Stres ve gerginliği alır, kasları rahatlatır.


Soğuk Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Soğuk su içmenin faydaları hem sıcak havalarda hem de ve yoğun fiziksel aktivite sonrası önemini daha çok arttırmaktadır. İşte soğuk su içmenin faydaları ;

 • Kalori yakımı sürecine destek olur.

 • Yüksek vücut sıcaklığını düşürerek dengelenmesini sağlar.

 • Yoğun fiziksel aktivite sonrası kasları rahatlatır.

 • Cildin nemlenmesini ve sıkılaşmasını sağlar.

 • Toksin atımına yardımcı olur.

Tabi ki her şeyin çoğu zarar sözü soğuk su içinde söylenebilir. Çok fazla soğuk su içmek, karın ağrısı ve ishal gibi rahatsızlıklara sebep olabilir.


Su İçmek Zayıflatır mı?

Su içmek zayıflatmaz fakat zayıflamaya yardımcı olabilmektedir. Kiloya neden olan ödemin vücuttan daha hızlı atılması ile kilo kaybı meydana gelebilmektedir. Ayrıca suyun tok tutma özelliği sayesinde yeme isteği azalır ve kilo vermeye yardımcı olur. Daha detaylı bilgi için Su Diyeti yazımızı incelebilirsiniz.


Soğuk Su İçmek Metabolizmayı Nasıl Etkiler?

İnternet üzerinde soğuk su içmenin metabolizmayı hızlandırdığı hakkında bir ibare görmüş iseniz yanlış bir bilgi okuduğunuzu belirtmek isteriz. Çünkü sıcaklığı yüksek bir metabolizma daha hızlı çalışır. Soğuk su vücut ısını düşürdüğü için metabolizma yavaşlar. Bu durum da vücut, ısı değerini dengelemek için ekstra efor sarf etmektedir.


Çok Su İçmek Zararlı mı?

Herşeyin fazlası zararlı olduğu gibi gereğinden fazla su içmenin zararları da bulunmaktadır. Vücuda bir anda çok su yüklemesi sonucu vucuttaki sıvıların elektrolit dengesi bozarak hücre ve sinirlerin işlevlerini kaybetmesine neden olur. Bu duruma su zehirlenmesi denmektedir. Su zehirlenmesi sonucunda baş ağrısı, kusma, ödem, bulantı gibi rahatsızlıklar ile berebar kalp ve beyinde de hasarlar meydana gelebilmektedir.  


Limonlu Su Faydalımı?

Limonlu su faydalımı sorusu, yeteri ve gerekli miktar da tüketildiği sürece evettir. Limonlu su içmenin faydaları, bir çok sağlık uzmanı tarafından belirtilmekte ve tavsiye edilmektedir.


Limonlu Su
Limonlu Su Faydalı mı?

C vitaminine sahip olan limon, suyla birleştirildiğinde suyun besin değerini zenginleştirdiği gibi bir çok fayda da sağlamaktadır. Fakat limonlu suyun faydalarının yanı sıra bazı potansiyel riskleri de dikkate alınmalıdır. Daya detaylı bilgi için limonlu su içmenin faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz.


Bir İnsan kaç gün susuz kalabilir sorusuna net bir gün sayısı verilemese de en fazla 10 gün susuz kalabilmek mümkündür. Kişinin yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna, fiziksel özelliklerine ve çevresel koşullara göre bir insanın susuz kalma süresi üç gün ile on gün arasında değişebilir.


Ayakta Su İçmenin Zararları Varmı?

Bilimsel araştırmaların ışığında ayakta su içmenin zararları olduğuna dair bir bulguya rastlanmamıştır. Bu, suyun emilimi veya sindirim süreci gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda da geçerlidir.


 

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için günlük su tüketimine özen göstermek önemlidir. Peki ya günlük ne kadar su tüketmeliyiz? Merak ediyor iseniz kiloya göre su içme tablosu içeriğimizi inceleyebilirsiniz.


bottom of page