top of page

Karbonatlı Su ve Faydaları

Karbonat ve suyun buluşmasıyla adeta şifali bir içeçek haline gelen karbonatlı su, sağlık üzerinde çeşitli faydaları nedeniyle popülerliğini gün geçtikçe artırmaktadır. Peki karbonatlı su nedir? Uzmanlar ve doktorlar tarafından Karbonatlı su mucizesi olarak bahsedilen karbonatlı suyun faydalarI nelerdir? Zararları varmı?Karbonatlı Su
Karbonat ve Su

Karbonatlı Su Nedir?

Karbonat, sodyum, hidrojen, karbon ve oksijen iyonlarlardından oluşan kimyasal formülü NaHCO3'e sahip beyaz kristalimsi doğal bir tuz olan karbonatın su ile karıştırılması ile elde edilmektedir. Doğal kaynaklardan elde edilen karbonat, sodyum bikarbonat, ingiliz karbonatı, kabartma tozu, alkali toz olarak da anılmaktadır. Karbonattaki iyonlar, suda çözündüğünde suyun pH dengesini arttırarak alkali bir özellik kazanmasına neden olur. Bu yüzden sağlık için oldukça faydalı bir içeçek olarak kullanılmaktadır.


Karbonatlı Su Faydaları

Karbonatlı su faydaları İbrahim Saraçoğlu ve bir çok uzman doktor tarafından karbonatlı su mucizesi olarak sıklıklı bahsedilyor. Neden mi? İşte karbonatlı su faydaları;

  • Mide duvarındaki hücrelere zarar verme potansiyeli olan asidi nötralize ederekekmide yanması, asit reflüsü ve hazımsızlık gibi sorunlarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.

  • Alkali özellikleri sayesinde, karbonatlı su vücuttaki asidik içerikleri dengeleyerek hücrelerin daha etkili bir şekilde su almasını sağlar. Bu da vücudun daha iyi bir şekilde hidrasyonunu destekler.

  • Diş macunlarında sıkça kullanılan karbonat, doğal ağartıcı antimikrobiyal özelliği sayesinde dişleri beyazlatır, plak oluşumunu engeller, diş minesini güçlendirir ve ağız hijyenini sağlar.

  • İçerdiği sodyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller kemik dokusunun güçlenmesini sağlar.

  • Karbonatın antiseptik özellikleri doğal bir peeling olarak işlev görsterek cildi arındırır, ölü hücreleri, sivilce ve siyah noktarı temizler.

  • Karbonatlı su, idrar pH dengesini düzenleyerek idrar yolu enfeksiyonları gibi bazı idrar sistemi rahatsızlıklarının riskini azaltır.

Karbonatlı Su Zararları

Karbonatlı su içmenin zararları gereğinden fazla tüketilmesi ile oluşabilir. Fazla miktarda içildiğinde vücutaki alkali ve asit pH değeri dengesini bozarak, mide rahatsızlıklarına, kalp çarpıntısına ve sindirim sisteminin olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir.


Karbonatlı Su İçenlerin Yorumları

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Yorumu: Aç karnına karbonatlı su içmenin zararları bulunmamaktadır. Özellikle aç karnına karbonatlı su içmek mide sorunları için çok daha etkilidir.

Dr. Eric Berg Yorumu: Gün içerisinde normal su içmek yerine ingiliz karbonatlı su içiyorum ve kendimi daha iyi hissediyorum.

Uzm. Dyt. Selehattin Dönmez Yorumu: Her gün sabahları aç karnına limonlu karbonatlı su içmek gün içerisinde daha dinç olmanıza fayda sağlıyor.

Prof. Dr. Canan Karatay Yorumu: İngiliz karbonatı ve su karıştırılarak pH seviyesi yüksek alkali su elde edilir. Ben hergün 1 bardak içiyorum herkesede tavsiye ediyorum.

 

bottom of page