top of page

Alkali Ne Demek? Alkali Su Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alkali terimi, kimya dünyasında yaygın olarak kullanılan bir kavramdır ve pH ölçeğinde 7'nin üzerinde olan maddeler için kullanılır. Alkali maddeler, genellikle bazik özellikler gösterir ve suyla tepkimeye girdiklerinde hidroksit iyonları (OH-) oluştururlar. Günlük yaşamda en sık karşılaşılan alkali maddelerden bazıları sodyum bikarbonat (kabartma tozu) ve kalsiyum hidroksittir (sönmüş kireç). Peki, Alkali su nedir? Alkali su nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? Tüm merak edilenleri detayları ile bu yazımızda bulabileceksiniz.


Alkali Su
Alkali Su Nedir? Alkali Su Nasıl Yapılır?


Alkali, "baz" anlamına gelen bir kelimedir ve suda çözündüğünde hidroksit iyonları (OH-) üreten maddeleri ifade eder. Bir çözeltinin, pH değeri 7'den büyük olan, yani bazik özellik gösteren çözeltiler oluştururlar. Alkali, asitlerle reaksiyona girerek nötralize olabilir ve çözeltilerinde hidrojen iyonları az, hidroksil iyonları ise fazladır.


Alkali iyonize su olarak da bilinen alkali su, normal musluk suyundan daha yüksek pH seviyesine sahip sudur. pH, bir maddenin asitlik veya bazlık derecesinin 0-14 aralığında bir ölçüsüdür. 7'nin altındaki pH değeri asidik, 7'nin üzerindeki pH değeri ise alkali olarak kabul edilir. Alkali su tipik olarak 8 ila 9 arasında bir pH seviyesine sahiptir, bu da onu nötr sudan biraz daha alkali yapar.


Alkali su pH değeri 7 üzerinde olan sular alkali su özelliğine, pH değeri 7 altında olan sular asidik su özelliğine sahiptir. 9 üzeri alkali değerleri yüksek pH seviyesine sahip olduğu için içme suyu olarak tüketilmemelidir.


Alkali Su Ve Sağlık
Alkali Suyun Özellikleri

İnsan vücudu için sağlıklı ve pH değeri en yüksek su 8.5 pH değerine sahip olan sudur. Sağlıklı olan ve bahsedilen alkali sularda Magnezyum, Sodyum, Potasyum ve Kalsiyum gibi zengin mineral içeriği bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization) yapmış olduğu çalışmalar sonucunda alkali su içmenin diyabet, tansiyon ve kolesterolü olan kişiler için faydalı olduğunu açıkladı.


Alkali su neye iyi gelir merak ediyorsanız Alkali su faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olduğunu belirtmek isteriz. Fakat sağlık için en temel faydaları şu şekildedir;


 • Kilo vermeye yardımcı olur.

 • Cildi besler ve güzelleştirir.

 • Hücrelerin daha hızlı yenilenmesini sağlar.

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 • Ödem oluşumunu engeller.

 • Midedeki asitliği nötralize eder.

 • Sindirime yardımcı olur.

 • Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

 • Vücudun pH dengesinin sağlanmasını destekler.

 • Enerji seviyelerini arttırır

 • Kemik sağlığını destekler

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendiri


Canan Karatay Açıklıyor; Neden Alkali Su?

Alkali yaşamın altın kurallı vücudu alkali bir durumda tutmaya çalışmaktır. Alkali su ve besinler bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirdiği için kronik hastalık risklerini de önlemektedir. Bu yüzden alkali beslenme herkes için oldukça önem taşımaktadır.


Alkali su elde etmek için iyonize işlemi, alkali filtreleme, karbonat ve alkali besin takviyesi gibi yöntemler bulunmaktadır. Fakat en pratik ve yaygın yöntem, alkali filtreye sahip su arıtma cihazı modelleridir. Bu cihazlarda bulunan alkali filtre suya kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi alkali minerallerini ekler ve suyun pH değeri alkali seviyesine yükselir. Peki evinizde alkali su arıtma yok ise alkali su nasıl yapılır İbrahim Saraçoğlu 3 farklı yöntem öneriyor.


Evde alkali su yapmak için pH değeri 9 ve 10 arasında olan bazı mineralleri, sebze ve meyve gibi besinleri kullanabilirsiniz. Bu besinler ve yapılış yöntemleri;


1.Yöntem: Karbonat

1 litre temiz ve sıcak içme suyunuza yarım yemek kaşığı karbonat veya ingiliz karbonatı ekleyip karıştırın ve karbonatlı suyun soğumasını bekleyin. Alkali suyunuz hazır.


2.Yöntem: Brokoli, Havuç, Kivi

Sıcak ve temiz bir suya brokoli, havuç yada kiviyi rendeleyerek ekleyin ve yarım gün bekletin. Alkali suyunuz hazır.


3.Yöntem: Himalaya Tuzu

Yarım litre suya yaklaşık 1 tatlı kaşığı Himalaya tuzu ekleyerek karıştırın ve yarım saat bekletin. Alkali suyunuz hazır.


Alkali Su Arıtma Cihazı

Alkali su elde etmenin en pratik ve etkili yönetimi alkali su arıtma cihazı modelleridır. Suyu iyonize yönetimi ve alkali filtreleme ile elde edilen su gerçek doğal alkali su özelliğine sahiptir.

Su arıtma filtreleri arasında son aşamada bulunan Alkali filtre, arıtılan suya alkali mineralleri ekleyerek suyun mineral seviyesini yükseltir ve pH seviyesini dengeler.


 

Alkali su ile zayıflamak için tavsiye yazımızı inceleyin: Su Diyeti

bottom of page