top of page

Günde Kaç Litre Su İçilmeli: Kiloya Göre Su İçme Tablosu

Su, vücudumuzdaki tüm biyolojik süreçlerin temelini oluşturur. Besinleri taşımaya, atıkları uzaklaştırmaya, eklem yerlerini yağlamaya ve vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca su, sindirimi destekleyerek sindirim sistemimizin optimal durumda kalmasını sağlar.


Peki, günde kaç litre su içilmeli, kiloya göre ne kadar su tüketilmelidir?


Kiloya Göre Su İçme Tablosu
Kiloya göre su tüketimi

Günde Kaç Litre Su İçilmeli

Yetişkin bir insanın günde en az 1,5 ila 3.5 litre arasında su içmesi önerilmektedir. Bu öneri, günlük tüketmesi gereken su miktarı 50 ila 80 kilo arası olan kişiler içindir. 50 kilo altı 1 ila 2 litre, 80 kilo üzeri kişiler ise 3,5 ila 5 litre su içmelidir.Kiloya Göre Su İçme Tablosu

Vücut Ağırlığı (Kilo)

Günlük Su İçme Miktarı (Litre)

40 kg ve altı

​0,5-1,5 litre

40-50 kg

​ 1,5-2 litre

​50-60 kg

​2-2,5 litre

60-70 kg

2-3 litre

70-80 kg

​2,5-3,5 litre

​80-90 kg

​ 3-4 litre

​90 kg ve 100 kg

4-4,5 litre

100 kg ve üstü

4-5 litre


İnsanların vücut ağırlıklarına göre günlük su içme miktarlarını belirtiğimiz bu tablo ortalama rakamlardır. Kişiden kişiye farklılık gösterdiği gibi, fiziksel aktivite seviyesi ve diğer faktörler de dikkate alınmalıdır.


Bu ortalama rakamlar, genellikle yeterli olacaktır, ancak vücut ağırlığınız, yaşınız, sağlık durumunuz, aktivite seviyeniz ve iklim koşulları gibi çeşitli faktörler de günlük su ihtiyacınızı etkileyebilir.


Örneğin, daha çok efor sarf ettiğiniz bir gün metabolizmanız daha hızlı çalışacağı için su kaybı daha yüksek olacaktır. Bu yüzden daha fazla su tüketimi yapmanız gerekebilir.

Ayrıca, hava sıcaklığı terlemeye sebep olduğundan dolayı su tüketim ihtiyacı da artabilmektedir.


Yaş faktörünün günlük tüketilmesi gereken su miktarında çok bir etkisi yoktur. Fakat metabolizma yaşı ilerledikçe fiziksel aktivite de yavaşladığı için tüketilen su içme miktarının azalma olasılığı daha yüksektir.


Günlük su ihtiyacı
Günlük su ihtiyacı

Günlük su ihtiyacınızı karşılamaya çalışırken, vücut sıcaklığınızı, terlemenizi, idrarınızın rengini ve susuzluk belirtilerini dikkate alabilirsiniz. Ancak su tüketmeniz için bu belirtilere göre değil günlük tüketmeniz gereken su miktarını göz almanız gerekmektedir. Gün içerisinde vücudun ihtiyacı olan su karşılamadığı taktirde dehidrasyon belirtileri meydana gelebilmektedir. Bu yüzden gün içerisinde muhakkak su tüketimine özen gösterilmelidir.Günlük ne kadar su içmeniz gerektiğini kilonuza göre hesaplamak oldukça basittir. Kilogram başına içilmesi gereken su miktarı 35ml olduğu için bu miktarı kilonuz ile çarpığınız da günlük su ihtiyacınızı öğrenebilirsiniz.


Örnek olarak 80 kilogram ağırlıklı kişiler için günlük su ihtiyacı;

80(Kilo) x 35(Mililitre) = 2,800 Mililitre yani 2.8 Litre çıkacaktır.


1 Litre su ortalama 4 bardağa eş değerdir. 80 kg olan bir insan 2.8 litre su tüketimi yapacağı için 11-12 bardak su içmesi gerekmektedir.Su İçme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kabul edelim ki bir çoğumuz zaten ne kadar su içmemiz gerektiğini farkında, fakat gün içerisinde su içmemiz gerektiğini unutmaktadır. Bu yüzden öncelik olarak su içme alışkanlığı kazanmak gerekmektedir. Peki su içme alışkanlığı nasıl kazanılır?


Bu alışkanlığı günlük su ihtiyacı hesaplaması yaparak basitleştirebilirsiniz. İhtiyacınızı göre hedefinizi belirleyin ve;

  1. Haftalık su içme hedeflerinizi belirleyerek bir takvim oluşturun ve bu hedeflere ulaşmak için çaba gösterin.

  2. Sabahları güne su içerek başlayın ve gün içerisinde su içme hedefinizin olduğunu düşünerek kendinizi tekrardan şartlandırın.

  3. Temiz suyunuzu gün içerisinde yanınızda taşıyabilmek için suluk/matara kullanın.

  4. Ve en önemlisi su içme hatırlatıcı mobil uygulamalar kullanın. Telefonuza Google Play'den indirmek için buraya tıklayın , AppleStore'den indirmek için buraya tıklayınBebeklere Ne Zaman Su Verilir?

Anne sütünün içersin deki besinler arasında su da bulunduğu için bebekler su ihtiyacını da anne sütünden almaktadır. Yeni doğan bebekler. ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli ve su verilmemelidir. 6. ayını dolduran bebekler katı besin tüketimi yapmaya başladığında ise günlük 250ml ila 750ml arasında su içmelidir.


Çocuklar için su içmek sağlıklı büyümeleri için en temel ihtiyaçtır. Özellikle yaz aylarında çocuklar, düzenli olarak su tüketimi yapmalıdır. Yaş aralığına göre çocukların günde içmesi gereken su miktarı ise;

  • 1-3 yaş arası çocuklar: 1 Litre

  • 4-8 yaş arası çocuklar: 1.2 Litre

  • 9-15 yaş arası: 1.5 Litre


Hamilelik döneminde vücut daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bu yüzden kadınların hamilelikte su içmeye özen göstermeleri ve günde en az 3 litre su içmeleri gerekmektedir.


 

Tavsiye Yazımızı İnceleyin: Su İçmenin Faydaları


Suyun Zayıflatıcı Etkisi İle Tanışın: Su Diyetibottom of page