top of page

Günde Kaç Litre Su İçilmeli: Kiloya Göre Su İçme Tablosu

Su, vücudumuzdaki tüm biyolojik süreçlerin temelini oluşturur. Besinleri taşımaya, atıkları uzaklaştırmaya, eklem yerlerini yağlamaya ve vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca su, sindirimi destekleyerek sindirim sistemimizin optimal durumda kalmasını sağlar.

Peki, günde kaç litre su içilmeli? Kiloya göre ne kadar su tüketilmelidir?Kiloya Göre Su İçme Tablosu
Kiloya göre su tüketimi


Günde Kaç Litre Su İçilmeli

Bir insanın günlük tüketmesi gereken su miktarı yaş, cinsiyet, kilo gibi biyolojik faktörler, fiziksel aktivite ve iklim gibi fiziksel faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bir insanın günlük olarak en az 1,5 Litre su içmesi önerilmektedir ve bu miktar en az tüketilmesi gereken miktardır.

Her insanın su kaybına sebep olan etkenler günde tüketilmesi gereken su miktarına göre farklılık gösterebilir Fakat kiloya göre tüketilmesi gereken bir ortalama tablo olarak önerilebilmektedir


Peki günlük ne kadar su içmeliyiz? Bunu öğrenmek basit fakat uygulamak biraz zor olmaktadır. Kabul edelim ki bir çoğumuz zaten ne kadar su içmemiz gerektiğini farkında, fakat gün içerisinde su içmemiz gerektiğini unutmaktadır. Bu yüzden öncelik olarak su içme alışkanlığı kazanmak gerekmektedir. bu alışkanlığı günlük su ihtiyacı hesaplaması yaparak basitleştirebilirsiniz.


Kiloya Göre Su İçme Tablosu

İnsanların vücut ağırlıklarına göre günlük su içme miktarlarını belirtiğimiz bu tablo ortalama rakamlardır Kişiden kişiye farklılık gösterdiği gibi, fiziksel aktivite seviyesi ve diğer faktörler de dikkate alınmalıdır.Vücut Ağırlığı (kg) - Günlük Su İçme Miktarı (litre)

  • 40 kg ve altı - 0,5-1,5 litre

  • 40-50 kg - 1,5-2 litre

  • 50-60 kg - 2-2,5 litre

  • 60-70 kg - 2-3 litre

  • 70-80 kg - 2,5-3,5 litre

  • 80-90 kg - 3-4 litre

  • 90 kg ve üstü - 3,5-4,5 litre


Bu ortalama rakamlar, genellikle yeterli olacaktır, ancak vücut ağırlığınız, yaşınız, sağlık durumunuz, aktivite seviyeniz ve iklim koşulları gibi çeşitli faktörler de günlük su ihtiyacınızı etkileyebilir.


Örneğin, daha çok efor sarf ettiğiniz bir gün metabolizmanız daha hızlı çalışacağı için su kaybı daha yüksek olacaktır. Bu yüzden daha fazla su tüketimi yapmanız gerekebilir.

Ayrıca, hava sıcaklığı ter termenize sebep olduğundan dolayı su tüketim ihtiyacı da artabilmektedir.


Yaş faktörünün günlük tüketilmesi gereken su miktarında çok bir etkisi yoktur. Fakat metabolizma yaşı ilerledikçe fiziksel aktivite de azalır. Bu yüzden, tüketilen su içme miktarının azalma olasılığı daha yüksektir.Günlük su ihtiyacı
Günlük su ihtiyacı

Günlük su ihtiyacınızı karşılamaya çalışırken, vücut sıcaklığınızı, terlemenizi, idrarınızın rengini ve susuzluk belirtilerini dikkate alabilirsiniz. Ancak su tüketmeniz için bu belirtilere göre değil günlük tüketmeniz gereken su miktarını göz almanız gerekmektedir.


Günlük Su İhtiyacı Hesaplama

Günlük ne kadar su içmeniz gerektiğini kilonuza göre hesaplayabilirsiniz. Alt tarafta belirtmiş olduğumuz vücut ağırlığına kendi kilonuza göre günlük su ihtiyacınızı belirleyin


60 VE 65 kilogram ağırlıklı kişiler için günlük su ihtiyacı


60 x 0,033 = 2 litre

65 x 0,033 = 2,145 litre çıkacaktır.


1 Litre su ortalama 4 bardağa eş değerdir. 60 kg olan bir insan 2 litre su tüketimi yapacağı için 8 bardak su içmesi gerekmektedir.Bebeklere Ne Zaman Su Verilir?

Yeni doğan bebekler. ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli ve su verilmemelidir. Anne sütünün içersin deki besinler arasında su da bulunduğu için bebekler su ihtiyacını da anne sütünden almaktadır. 6. ayını dolduran bebekler katı besin tüketimi yapmaya başladığında günlük 50ml su içmelidir.


Çocuklar Ne Kadar Su İçmeli?

Çocuklar için su içmek sağlıklı büyümeleri için temel bir ihtiyaçtır. Özellikle yaz aylarında çocuklar, düzenli olarak su tüketimi yapmalıdır. Yaş aralığa göre ise;

  • 1-3 yaş arası çocuklar: 1 Litre

  • 4-8 yaş arası çocuklar: 1.2 Litre

  • 9-15 yaş arası: 1.5 Litre

Hamilelikte Ne Kadar Su İçilmeli?

Hamilelik döneminde vücut daha fazla suya ihtiyaç duyar. Bu yüzden hamilelikte su tüketimi oldukça önemlidir. Bu dönemlerde kadınların su içmeye özen göstermeleri ve günde en az 3 litre su içmeleri gerekmektedir.


 

Tavsiye Yazımızı İnceleyin: Su İçmenin Faydaları


Suyun Zayıflatıcı Etkisi İle Tanışın: Su Diyetibottom of page