top of page

Limonlu Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Zararları Nedir?

Limonlu su, limon ve suyun karıştırmasıyla oluşan hem lezzetli hem de sağlığa faydalı bir içecektir. Ancak, her şeyde olduğu gibi, fazla tüketiminin de zararlı olabileceği unutulmamalıdır. Peki limonlu su içmenin faydaları nelerdir? Zararları nedir? İşte limonlu su içmenin faydaları ve zararları hakkında önemli bilgiler ve bilmeniz gereken tüm detaylar bu yazımızda.


Limonlu Su
Limonlu Su İçmenin Faydaları

Limonlu Su Nedir?

Limonlu su, taze sıkılmış limon suyunun, su ile karıştırılmasıyla elde edilen bir içecektir. Taze sıkılmış 200 ml limon suyu içinde 60 mg C vitamini mevcuttur. Antioksidan ve asidik pH değerine sahip olan limonun sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Fakat limonun ekşi ve acımsı tadı içimini zorlaştırdığı için su ile yumuşatarak tüketilmektedir.


Limonlu Su
Limonlu Su

Limonlu su, günümüzde detoks suyu olarak tüketilmesi oldukça popüler bir içecek olmasını sağlamaktadır. Ayrıca yağ yakım sürecini hızlandırdığı için su diyeti yaparken de sıklıkla tüketilmektedir.


Limonlu su faydaları saymakla bitmiyor. Limonun içerdiği C vitamini, antioksidan özelliği, strik asit ve liftli yapısı sağlık için oldukça fayda sağlıyor. İşte limonlu su içmenin faydaları;


Limonlu Su Faydaları
Limonlu Suyun Faydaları

1. Bağışıklığı Güçlendirir

Limonlu su, C vitamini bakımından oldukça zengin bir içecek olduğu için vücuduma sağladığı faydalar oldukça fazladır. Bu faydalar ise;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

 • Grip, nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına karşı koruma sağlar.


2. Sindirimi Destekler

Aç karnına limonlu su içmek sindirimi hızlandırır ve kabızlık sorununu önler. Limonun lifli yapısı ve asidik özelliği besinlerin daha kolay sindirilmesine yardımcı olur.

 • Kabızlığı Önler: Lif açısından zengin olan limon, kabızlık sorununu hafifletir.

 • Mide Asidini Dengeler: Mide asidini dengeleyerek mide yanmalarını azaltır


3. Toksin Atımına Destek Olur

Limonun Sitrik asit yapısı ve antioksidan özeliiği vucüdun toksinlerden arınmasında yardımcı olarak detoks etkisi sağlar.

 • Karaciğeri Temizler: Detoks etkisi ile karaciğeri temizler ve karaciğer sağlığını destekler.

 • Böbrek Sağlığını İyileştirir: Böbrek taşının vücuttan atılmasına destek sağlar ve oluşumunu önlemeye yardımcı olur.


4. Cilt Sağlına Fayda Sağlar

Limonlu suyun cilde faydaları oldukça fazladır. Yüze limon sürmek Limonun içerdiği C vitamini, cildin daha sağlıklı ve canlı gözükmesinde fayda sağlar. Limonun asidik özelliği, anti bakteriyel koruma sağlayarak leke ve sivilce oluşmasını engeller, kolajen üretimini artırarak kırışıklıkları önler.


5. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Limonlu su tokluk hissini artırarak daha az yemenize yardımcı olur. Metobolizmayı hızlandırarak vücuttaki yağ oluşumunu azaltır ve yağ yakımına destek sağlar.


6. Hastalık Riskini Azaltır

Limonlu su içerdiği yüksek C vitamini, özellikle kış aylarında grip, nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına yakalanma riskini önler. Kalp, Diyabet ve Obazite gibi hastalık risklerini azaltır.


7. Stresi Azaltır

Limonun ferahlatıcı kokusu ve tadı, zihinsel olarak sakinleştirici bir etki yaratır, gerginliği alır ve stresi azaltır.


8. Kemik Sağlığını İyileştirir

Limon, kemik sağlığına destek sağilayan önemli mineral ve vitaminler içerdiği için osteoporoz gibi kemik hastalıklarının riskini azaltamaktadır.Canan Karatay Limonlu Su İçmeyi Öneriyor

Prof. Doktor Canan Karatay limonlu su içmek faydalı mı? sorusununa şu yanıtı verdi: "Her sabah limonlu su içenler güne daha enerjik başlar. Fakat bazı kişiler için sabah aç karnına limonlu su içmenin zararları olabilir, bu yüzden mide rahatsızlığı olan kişiler için tok karnına limonlu su içmek daha güvenlidir. Ayrıca gece limonlu su içmek daha dinç uyanmanıza fayda sağlar." dedi.


Gece Limonlu Su İçmenin Faydaları

Limon, içeriğinde bulunan doğal C vitamini vücudun stresle savaşmasına yardımcı olur ve sakin bir ruh hali sağlar. Özellikle, gece yatmadan önce limonlu su içmenin faydaları oldukça fazladır. Günün stresini atmanıza, rahat uykuya dalmanıza yardımcı olur ve daha enerjik bir şekilde uyanarak güne başlamanızı sağlar. Diğer bir faydası ise uyku halinde iken vucüttan atılamayan toksinlerin hücrelerde birikmesine engel olur.


Limonlu su içmenin birçok faydası bulunduğu gibi aşırıya tüketiminde ciddi zararları da bulunmaktadır. Limonlu su içmenin zararları arasında;

 • Diş Erezyonu

 • Mine Yanması

 • Mide Bulantısı ve İshal

 • Tahriş

 • Asit Reflüsü


1. Diş Erozyonu

Limon suyu, alkali değil, asidik bir içecektir ve fazla tüketildiğinde diş minesine zarar verebilir. Diş erozyonu riskini azaltmak için limonlu suyu pipetle içmeyi deneyebilirsiniz.


2. Mide Yanması

Aç karnına limonlu su içmenin zararları arasında mide problemleri sıkça görülmektedir. Bu yüzden aşırı tüketim yapmamaya dikkat edilmeli, mide ülseri ve ya mide hassasiyetiniz varsa tüketmemeye özen göstermelisiniz.


3. Mide Bulantısı ve İshal

Limonlu su, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir veya demir emilimini azaltabilir. Bu nedenle, herhangi rahatsızlığınız veya ilaç kullanımınız varsa doktorunuza danışmalısınız.


4. Tahriş

Hassas cilt tiplerine sahip olan kişilerde, limonlu suyun dışarıdan uygulanması cilt tahrişine veya kuruluğa neden olabilir. Ayrıca, limon suyuyla temas eden cilt güneşe maruz kaldığında fotodermatit riski artabilir.


5. Asit Reflüsü

Mide hassasiyeti veya gastrit gibi sindirim sorunları yaşayan kişilerde, asitli içeceklerin tüketimi sindirim rahatsızlıklarını artırabilir. Limonlu suyun asit içeriği, mide asidini artırabilir ve bu da bazı kişilerde yanma hissi veya hazımsızlık gibi semptomlara yol açabilir.


Aç Karnına Limonlu Su İçmenin Zararları

Aç karnına limonlu su içmenin zararları arasında mide problemleri sıkça görülmektedir. Eğer mide rahatsızlığınız var ise elma sirkeli limonlu su ya da ballı limonlu su, limonun strik asit yoğunluğunu azaltabilir fakat aşırı tüketim yapmamaya dikkat edilmelidir.


Aç karnına limonlu su içmeK
Aç karnına limonlu su içmenin zararları

Limonlu Su Nasıl Yapılır?

Limonlu su yapmak basit gibi gözüksede tam anlamıyla faydalarından yararlanmak için doğru bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bu yüzden yapılışında bazı önemli püf noktalar bulunmaktadır. İşte limonlu su tarifi:

Malzemeler:

 • 1 adet taze limon

 • 500ml ılık su

Püf Noktaları ve Yapılışı:

 1. 500ml suya 1 limon sıkın.

 2. Taze limon kullanmaya özen gösterin

 3. Arıtılmış ve temiz su ile karıştırın.

 4. IIık su ile tüketmeye çalışın.

 5. Karışımı 1 günden fazla bekletmeyin.

 6. Şişelenmiş limon suyu kullanmayın.

 7. Şeker eklemekten kaçının.


Prof. Dr. Serdar Akgün yorumu: Limonlu suyu sevsem de hergün içmek sıkıcı olabiliyor. Bu yüzden sütlü limonlu su, ballı limonlu su yada elma sirkeli limonlu su gibi alternatifler ile her sabah içmeye özen gösteriyorum.


Dr. Eric Berg yorumu: Limonlu su, yemekten hemen önce değil yarım saat öncesinde içilmelidir. Ayrıca ekşi tat yok olana kadar su ile seyreltilmeli, pipet ile içilmeli ve kesinlikle organik limonlar kullanmaya dikkat edilmelidir.


Diyetisyen Merve Aksoy yorumu: Limonlu su ile zayıflayanların geneli sabah aç karına limonlu su tükereterek kilo vermektedir. Çünkü zayıflamak için her sabah ılık limonlu su içerek güne başlamak detoks etkisi yaratıyor, gün boyu tok hissetmenizi sağlayarak zayıflamaya destek oluyor ve cildinizi gençleştiriyor. Vücudu tazelemenin en lezzetli yolu..


Limonlu Su için Sık Sorulan Sorular

Limonlu Su Tansiyon Düşürür mü?

Limonlu su tansiyonu düşürür. Nasıl mı? Limon suyunun içerdiği Potasyum vücuttaki sodyum miktarını dengeler, C vitamini kan damarlarını güçlendirir, Antioksidan özelliği kan basıncını dengeleyerek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.


Limonlu Su Şekeri Düşürür mü?

Limonlu su vücuttaki insülin direncini düşürür ve diyabet riskini önler.


Limonlu Su İshale İyi Gelir mi?

Limonun lifli yapısı ve asidik özelliği sindirimi düzenler. Özellikle Türk kahvesi ile beraber tüketildiğinde ishalin kesilmesine yardımcı olur.


Limonlu Su Zayıflatır Mı?

Limon suyu direk olarak kilo kaybı sağlamaz fakat tokluk hissi yarattığı için kilo vermeye yardımcı olabilmektedir.

 
bottom of page