top of page

Sirkeli Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Sirke sadece bir mutfak malzemesi olarak yemeklerde kullanılan bir sıvı değil, aynı zamanda birçok faydası bulunan doğal bir ilaç olarak da Kullanmaktadır. Sirkenin suya eklenerek oluşturduğu karışım olan sirkeli su, asidik değerlere sahip doğal bir sıvı olarak MÖ 3000 yılından beri tüketilmektedir. Yüzyıllardır kullanılması göz önüne alındığında, sirkeli su faydaları nelerdir hiç merak ettiniz mi ? Gelin beraber sirkeli su içmenin faydalarını keşfedelim.


Sirkeli Su
Sirkeli Su


Sirkeli Su Nedir?

Öncelikle sirkeli su nedir çok kısa bahsedelim. Sirke elma veya üzüm gibi meyve sularının fermantasyonu ile oluşan bir sıvıdır. Sirkenin fermantasyon süreci, meyve suyunun şekerlerinin bakteri ve mayalar tarafından sindirilmesiyle asidik bir yapıya sahip olan sirke ortaya çıkar. Bu sirke türleri, su ile karıştırılarak elde edilen sıvıya sirkeli su denir.


Elma Sirkeli Su
Elma Sirkeli Su

Sirkeli Su İçmenin Faydaları

Sirkeli su içmenin faydaları saymakla bitmiyor. Sirkeli su, yemeklerimizde lezzet artırıcı bir malzeme olarak sıkça kullanıldığı gibi sağlık açısından da birçok faydası bulunan bir içecektir. Peki sirkeli su içmek neye iyi gelir? İşte sirkeli su içmenin bazı faydaları:


Sindirimi Destekler

Sirkeli suyun pH değeri asidik bir sıvı olduğu için yemeklerden önce içildiğinde, sindirim enzimlerinin üretimini artırmaktadır. Gece yatarken sirkeli su içmek sirkedeki asit midedeki yiyeceklerin parçalanmasına yardımcı olarak emilimi kolaylaştırır ve hazımsızlığı azaltır.


Kan Şekerini Dengeler

Sirkeli su tüketiminin kan şekerini dengelemeye yardımcı olmaktadır. Özellikle tip 2 diyabeti olan kişiler için insülin hassasiyetini artırarak kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.


Kilo Vermede Yardımcı Olur

Sirkeli su zayıflatır mı? Hayır. Fakat içildiğinde tokluk hissini arıttırdığı için kilo verme sürecine destek sağlar. Sabah uyanınca sirkeli su içmek gün içerisinde açlık hissini geciktirmektedir. Bu yüzden sabahları sirkeli su içmek kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca çok düşük kaloriye sahip olmasından dolayı su diyeti yaparken sıkça tercih edilir.


Cildi Canlandırır

Özellikle elma sirkeli su içmenin faydaları ve antioksidan özelliği cilt deki sivilce lekelerinin azalmasına destek sağlayarak ciltte parlaklık ve canlanma ile sağlıklı bir görünüm sağlar.


Saçları İyileştirir

Sirkeli su saça sürüldüğünde saç derisini iyileştirerek kepeği gidermede, saç büyümesini arttırmada ve saç dökülmesinin azalmasında etkin bir rol oynar.


Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnci artırır. Düzenli olarak tüketildiği taktirde kanser, kolesterol, kalp ve damar hastalıklarının riskini azaltır.


Bakterileri Yok Eder

Anti bakteriyel ve asidik özelliği sayesinde bakteri gibi zararlı mikroorganizmaları yok eder ve oluşumunu engeller


Detoks Etkisi Sağlar

Detoks suyu özelliğine sahiptir. İçerdiği antioksidanlar, vücut da ki toksinlerin atılmasına ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur,


Uykuyu Düzenler

Gece yatarken sirkeli su içmek daha rahat uyumanıza ve daha dinç uyanmanıza fayda sağlar.


Kötü Kokuları Yok Eder

Sirkeli su ile gargara yapmak ağız kokusuna neden olan bakterilerin oluşumunu engeller. Ayakları sirkeli suyla yıkamak ise ayak kokusunu ortadan kaldırır.


Sirkeli Su Nasıl Yapılır?

Sirkeli su yapmak oldukça basittir. İhtiyacınız olan malzemeler:

  • 1 bardak su

  • 1 yemek kaşığı sirke veya elma sirkesi


Yapılışı:

  1. Bir bardak suyu bir miktar ılıtın.

  2. Ilıttığınız suya 1 yemek kaşığı sirke veya elma sirkesi ekleyin.

  3. Karışımı iyice karıştırın ve hazır!


Su ve Sirke
Sirke ve Su

Sirkeli Su Nasıl Tüketilmelidir?

Sirkeli suyu aşırı miktarda tüketmek, mide rahatsızlıklarına yol açabilir. İşte sirkeli suyu güvenli bir şekilde tüketmenin ipuçları:


  1. Bir Bardak Suda Seyreltin: Bir bardak su içerisine iki çay kaşığı sirke ekleyerek içebilirsiniz sirkenin asit yoğunluğunu azaltır.

  2. Öğünlerle Tüketin: Sirkeli suyu yemeklerle beraber tüketmek, hazımsızlığı azaltır ve kan şekerinin dengeler.

  3. Günde Bir Kez ile Sınırlayın: Günlük tüketim miktarını bir veya iki bardakla sınırlamak genellikle yeterlidir. Aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

  4. Organik Sirke Kullanın: Organik elma sirkesi veya üzüm sirkesi kullanmak, daha fazla besin değeri sağlayabilir.


 

Tavsiye Yazı: Oksijenli Su

bottom of page