top of page

Arsenik Nedir? Arsenik Zehirlenmesi ve Zararları

Arsenik, doğada çeşitli bileşikler ve yer altı su kaynaklarında bulunan kimyasal bir element olan arseniğin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri ve zararları uzmanlar tarafından sıklıkla belirtilmektedir. Peki Arsenik nedir? Zararları nelerdir? Arsenik zehirlenmesi nasıl olur? Tedavisi varmı? Tüm detayları ile bu yazımızda paylaşacağız.


Arsenik
Arsenik (As)

Arsenik, periyodik tablonun 15. grubunda yer alan kimyasal bir elementtir. Arsenik sembolü "As" ve atom numarası 33 'tür. Arsenik doğada çeşitli bileşikler halinde ve genellikle yer altı su kaynaklarında bulunur. Doğal olarak oluşan metalik ve metal olmayan bir formu vardır ancak genellikle arsenopyrit minerali içinde görülür. Arsenik, doğal olarak oluşabileceği gibi, tarım ilaçları, ahşap koruyucuları ve endüstriyel atıklar gibi insan faaliyetleriyle de ortaya çıkabilir.


Arsenik Nedir?
Arsenik

Arsenik Zararları

Arsenik, bazı su kaynakları ve besinlerde arsenik seviyeleri tehlikeli düzeylere ulaşabilir. Besin ve su kaynaklarında yüksek düzeylerde bulunması, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle uzun süreli maruz kalma durumunda ciddi hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Başlıca insan sağlığı üzerinde arsenik zararları;

 1. Kanser Riski

 2. Deri Sorunları

 3. Solunum Problemleri

 4. Kalp ve Damar Hastalıkları

 5. Sinir Sistemi Bozuklukları

 6. Üreme Sorunları


gibi hastalıklar bulunmaktadır. Bu nedenle, arsenikli su ve besin tüketiminden kesinlikle kaçınılmalı ve su kaynaklarının düzenli olarak test edilerek arsenik düzeyleri kontrol edilmelidir.


Arsenik zehirlenmesi, vücuda aşırı miktarda arsenik maruziyeti sonucu ortaya çıkan ciddi bir sağlık sorunudur. Genellikle yavaş bir şekilde ortaya çıkar ve tanı koymak zor olabilir. Arsenik zehirlenmesi belirtileri, mide ağrısı, bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, öksürük, ciltte döküntüler ve şişlikler gibi rahatsızlıklardan oluşmaktadır.


Arsenik Zehirlenmesi Tedavisi

Arsenik zehirlenmesi tedavisi, hemen tıbbi müdahale gerektiren ciddi bir durumdur. Kanda arsenik yüksekliği ve miktarının en az seviyeye düşmesi için uygulanan tedavi yöntemleri mevcuttur. Tedavi yöntemleri arasında:

 • Kelasyon Terapisi: Vücuttaki aşırı arseniği temizlemek için genellikle dimercaptopropanol (BAL) veya su dimercaptopropanol (DMPS) gibi kelatlayıcı özel ilaçlar kullanılır.

 • Destekleyici Tedavi: Semptomları hafifletmek ve vücudu desteklemek için intravenöz sıvılar, elektrolit dengesinin düzenlenmesi için de antiemetik ilaçlar kullanılır.

 • Hemodializ: Zehirlenme durumunda, özellikle böbrek fonksiyonları etkilenmişse, hemodializ uygulanarak dengesiz elektrolit seviyelerinin düzeltilmesi sağlanır.


Arseniğin Formları

Arsenik, inorganik ve organik olmak üzere iki ana formda bulunr. İnorganik arsenik, genellikle doğal kaynaklardan gelirken, organik arsenik genellikle bitkiler ve hayvanlar aracılığıyla vücuda alınır. İnorganik arsenik, özellikle su kaynakları ve toprak gibi çevresel kaynaklarda bulunmaktadır.


Arsenikle İlgili Önlemler

Arsenikle mücadelede alınacak önlemler şunları içerebilir:

 • Su Kalitesi Kontrolü: Su kirliliği ve içme suyu kaynaklarının düzenli olarak test edilmesi, arsenik seviyelerinin izlenmesi önemlidir.

 • Tarımsal Uygulamalarda Dikkat: Arsenik, bazı tarım ilaçları ve gübrelerde bulunabilir. Bu nedenle tarımsal uygulamalarda dikkatli olunmalıdır.

 • Sağlık Bilincinin Artırılması: Toplumda arsenikin zararları konusunda bilinçlendirme kampanyaları düzenlenmelidir.


Arsenik Ne Demek?

Arsenik, çeşitli endüstriyel uygulamalarda ve tarım ilaçlarında kullanılmasına rağmen, aşırı miktarda maruz kalındığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen bir zehirleyici gri renkte bir toz madde olarak bilinir.


Arsenikli Su Zararlı Mıdır?

Arsenik, insan sağlığı için son derece toksik olan bir zehirdir ve uzun süreli maruz kalma ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden arsenikli suyun içilmemesi ve arıtılması önemlidir.


Arsenik Ne İşe Yarar?

Arsenik, genellikle insan sağlığı için zararlı etkileriyle bilinsede bazı endüstriyel uygulamalarda oldukça fayda sağlayan bir kimyasaldır. insan sağlığı için büyük bir risk oluşturduğundan, arseniğin endüstriyel kullanımı dikkatli bir şekilde düzenlenmeli ve denetlenmelidir.


Arsenikli Su İçilir Mi?

Hayır, arsenikli su içilmemelidir. Arsenik, insan sağlığı için büyük bir risk oluşturan bir elementtir ve uzun süreli maruz kalma ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, içme suyu kaynakları düzenli olarak TDS değeri test edilmeli ve arsenik düzeyleri kontrol edilmelidir. Eğer su kaynağında yüksek düzeyde arsenik tespit edilirse, o su kaynağından su tüketimi kesilmeli ve suyun arıtılması için gerekli önlemler alınmalıdır.


Arsenikli Su Arıtılır Mı?

Evet, arsenikli su arıtılabilir. Su arıtma tesisleri, su kaynaklarında bulunan arsenik ve diğer zararlı maddeleri azaltmak için tasarlanmıştır. Arsenikli suyun arıtılması için farklı yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemler arasında ters ozmos, aktif karbon filtreleme, demir ve mangan oksitasyon gibi teknolojiler bulunur. Bu sayede su, içilebilir ve güvenli hale getirilir.


Arsenik Vücuttan Kaç Günde Atılır?

Arseniği vucüttan atılma süresi kan ve idrarda arsenik yüksekliği ve miktarına göre değişmektedir. Vücuda tekrar arsenik alımı yapılmaz ise 21 gün sonrasında kanda arsenik yüksekliği 0 seviyesine düşer. Gerekli tedavi yöntemleri ve sıvı tüketimi ile bu süre kısaltılabilmektedir.


Arsenik Simya Döneminde mi Bulundu?

Arsenik ilk olarak simya döneminde Realgar, Orpiment. Arsenopirit gibi mineralleri ısıtma ve yoğunlaştırma yöntemleri ile işlenerek elde edilmiştir.


 

Tavsiye Yazı : Reçine Nedir?


bottom of page