top of page

Aktif Karbon Nedir? Ne İşe Yarar?


Aktif Karbon Nedir
Aktif Karbon

Aktif karbon, su arıtma işleminin yanı sıra hava temizleme ve kimyasal ayrıştırma için kullanılan etkili bir arıtma malzemesidir. Su kalitesini artırmak için aktif karbonun önemi ve kullanımı göz ardı edilmemelidir. Aktif karbonun ne olduğunu, nasıl çalıştığını, filtrelerin ne işe yaradığını, su arıtmasındaki rolünü ve özelliklerini sizler için hazırladık.Aktif Karbon Nedir?

Aktif karbon, kömür, hindistancevizi kabuğu veya odun gibi karbon bazlı maddelere özel işlemler uygulanarak elde edilen, gözenekli ve emici bir maddedir.


Aktif Karbonun Özelliği Nedir?

Aktif karbon, yapısındaki mikroskobik gözenekleri sayesinde büyük bir yüzey alan oluşur. Bu büyük yüzey alanı, aktif karbonun daha fazla kirleticiyi etkili bir şekilde emmesini ve tutmasını sağlar.

.

Aktif Karbon
Aktif Karbon Nedir?

Bir gram aktif karbon, yaklaşık olarak bir futbol sahası büyüklüğünde bir yüzeye sahip olabilir! Fakat farklı özellikleri ve boyutları olan türleri bulunmaktadır. Granül aktif karbon daha geniş bir yüzeye sahip olabilirken, toz aktif karbon filtreler daha yoğun bir yapıya sahip olabilir.Aktif Karbon Ne İşe Yarar?

Su Arıtma

Aktif karbon, su arıtma filtresi içerisine eklenerek filtreden geçen suyun arıtılması hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirir. Su içerisinde bulunan zararlı madde ve kimyasal kirleticileri tutarak suyun daha temiz ve sağlıklı olmasını sağlar.


Hava ve Gazların Temizlenmesi

Aktif karbon, hava filtreleme sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sigara dumanı, kimyasal koku, alerjen gibi zararlı hava ve gazları temizleyerek hava kalitesinin artmasını sağlar.


Kimyasal Maddeleri Ayrıştırma

Aktif karbon, endüstriyel atıkların arıtılmasında, zararlı kimyasalların emilmesi, uzaklaştırılması ve kimyasal reaksiyonlarda katalizör olarak kullanılır.Aktif Karbon Nasıl Üretilir?

Aktif karbon elde edebilmek için belirli işlemler ve süreçler bulunmaktadır. Bu işlemler sırası ile şu şekildedir;

  1. Hammadde Seçimi: Kömür, odun gibi yüksek karbonlu malzemeler seçilir.

  2. Karbonizasyon: Seçilen malzemeler havasız bir tank içerisine eklenir ve 500-1000 gibi yüksek sıcaklık uygulanarak karbon madde elde edilir.

  3. Aktivasyon: Elde edilen madde, aktif karbonun gözenekli yapı özelliğini oluşturmak için hidrojen, azot gibi kimyasallar eklenir ve tekrar 1000-1500 derece sıcaklık ile kimyasal aktivasyon süreci sağlanır.

  4. Yıkama ve Kurutma: Süreç sonrası oluşan aktif karbon, yabancı maddelerden uzaklaştırmak için yıkanır ve istenen nem içeriğini elde etmek için kurutulur.


Aktif Karbon Türleri

Toz, Granüi, Silindirik Aktif Karbon
Toz - Granüi - Silindirik

Silindirik Aktif Karbon

Silindirik Aktif Karbon, Pellet aktif karbon olarak da adlandırılan 0.4 ile 4 milimetre çapında dairesel silindirik şekille sahip karbon türüdür. Genellikle zararlı gaz ve havayı tutmak için kullanılır. Silindirik karbon yatağından geçme esnasında zararlı hava ve gazları optimum seviyede tutmayı sağlar.


Granül Aktif Karbon

Granül aktif karbon, silindirik karbondan daha küçük, toz aktif karbondan daha büyük granüller haline getirilmiş halidir. Bu granüller sıvı maddelerle temas için geniş bir yüzey alanı sağlar. Klor, kireç, arsenik gibi kimyasallar ve ağır metalleri tutma özelliği, su arıtma işleminde etkin rol oynar.


Toz Aktif Karbon

Toz Aktif Karbon, silindirik veya granül aktif karbonun daha ince bir şekilde öğütülerek toz haline getirilirmiş halidir. Çok küçük parçacıklar halinde olması, daha büyük hacimli yüksek bir yüzey alanı oluşturulur. Oluşturduğu bu alan sayesinde de hızlı ve daha fazla kirleticiyi tutma işlemi sağlar.Aktif Karbon Filtre

Aktif karbon filtreler, genellikle plastik veya metal bir gövde içerisinde bulunan aktif karbon granülleri veya blokları içerir. Su veya hava bu filtrelerden geçerken, aktif karbon kirleticileri emer ve temiz su veya hava sağlar. Bu filtreler düzenli olarak temizlenmeli veya değiştirilmelidir, çünkü aktif karbonun emme kapasitesi zamanla azalmaktadır.


Su Arıtma Aktif Karbon Filtre
Aktif Karbon Filtre

Aktif Karbon Filtrenin Özellikleri

  • Yüksek Arıtma Kapasitesine Sahiptir.

  • Hızlı ve Etkili Temizleme Sağlar.

  • Çevre Dostudur ve Geri Dönüştürülebilir.

  • Uzun Ömürlüdür.

  • Düşük Maliyetlidir.

  • Üretimi Kolaydır.

Aktif karbon filtreler, su arıtma filtreleri arasında etkili ve önemli bir rol üslenmektedir. Gözenekli yapısı sayesinde, suyun içindeki kirleticileri hızlı bir şekilde temizler. 

Tavsiye Yazı: Saf Su Nedir?

bottom of page