top of page

En Çok Rastlanan Su Arıtma Cihazı Arızaları ve Çözümleri

Su arıtma cihazınızdan az su mu geliyor? Kötü tat, koku, kaçak yada sızıntımı mı var? Bu gibi sorunlar en çok rastlanan su arıtma cihazı arızalarıdır. Peki ya çözümleri nelerdir? Sizler için cevapladık.


Su Arıtma Cihazı Arızaları ve Çözümleri
Su Arıtma Cihazı Arızaları ve Çözümleri

Su Arıtma Cihazı ArızalarıSu Akışı Zayıf veya Hiç Yok

Su akışı zayıf veya hiç yok ise su arıtma filtreleri değişme zamanı gelmiş yada su basınç seviyesi düşmüştür. Bu konuda servis desteği alarak su basınç değerlerinizi ölçtürebilir yada filtre değişimi yaptırabilirsiniz.


Su Tadı veya Koku Problemi

Su tadı veya koku problemi cihazın filtrelerin değiştirilmesi anlamına gelmektedir. Filtreler görevini göremediği için içerisinde tuttuğu kirleri de suya karıştırarak kötü koku ve tat oluşmasını sağlar. Bu durum hem arıtmanıza hem insan sağlığına zarar verebilir. Arıtma cihazınız filtre değişimlerini yaparak bu sorunu çözebilirsiniz.


Su Kaçağı ve Sızıntısı

Su kaçağı ve sızıntısı, su arıtma cihazlarında genel olarak hortum bağlantı aparatları olan dirsek (Quick) yada küresel vananın gevşemesinden kaynaklıdır. Bu bağlantı aparatlarında su sızıntısı görüyorsanız, tekrar sıkıca bağlandığından emin olun. Sızıntı hala devam ederse, cihazın contalarının veya boru bağlantılarının değiştirilmesi gerekebilir.


Su Arıtma Cihazı Atık Su Durmuyor

Su arıtma cihazı atık su durmuyor ise yüksek atık su oranı su arıtma cihazınızdaki membran filtrenin ömrümün dolduğu anlamına gelmektedir. İlk olarak membran filtre değişiminin yapılması gerekmektedir. Peki cihazınızda atık kısıcı flow varmı?


Atık su kısıcı
Atık su kısıcı

Eğer cihazınızda atık su kısıcı yok ise kaliteli bir atık su kısıcı taktırarak Membran filtre ömrünü uzatabilir atık su oranını düşürebilirsiniz


Cihaz Çalışmıyor

Cihaz çalışmıyor ise pompanızın fişini kontrol edin. Fişin takılı ve elektrik gücü varsa, cihazın içindeki filtrelerin tıkalı yada su tank haznesindeki havayı kaybetmiş olabilir. Bu tarz bir sorunda teknik servis desteği alabilirsiniz.


Cihazdan Ses Geliyor

Cihazdan ses gelmesi normal bir durumdur fakat rahatsız edici yüksek seste ve uzun süreli bu sorun yaşanıyor ise arıtma cihazına su taşıyan hortumların sıkışmış olabilir yada pompalı bir cihaz kullanıyor iseniz su arıtma pompasının tıkanmış olduğu anlamına gelmektedir. Sorunu teknik servis desteği alarak çözebilirsiniz.


Su Basıncı Düşük

Su basıncı düşük ise su şebeke hattından arıtma cihazına gelen tazyik az olduğu anlamına gelmektedir. Su giriş basıncının yeterli olup olmadığını servis çağırarak kontrol ettirebilir ihtiyaç durumunda su arıtma cihazı pompası taktırabilirsiniz.


Filtreler Hızlı Tıkanıyor

Filtreler hızla tıkanıyor ise cihaza gelen şebeke suyunda çok fazla kireç, tortu veya mineral olduğunu ve su sertlik oranı yüksek anlamına gelmektedir. Bu sorunu ilk olarak cihazınız ve şebeke hattı arasına bir kireç kırıcı aparat takarak su sertliğini düşürebilirsiniz.


Su Kireçli ve Bulanık

Su arıtma cihazının içinde biriken kireç, tortu, klor ve diğer kirletici unsurlar suyun kireçli ve bulanık görünmesine neden olabilir. Bu nedenle, su arıtma cihazı filtrelerinizin değiştirilmesi ve bu işlemi periyodik olarak yapılması gerekmektedir.


Teknik Servis Desteği

Her marka ve model su arıtma cihazı arızası ve çözümü için İzmir su arıtma servisi ekibimizden destek alabilirsiniz.

 

Tavsiye Yazı: Gri Su Arıtma

bottom of page